Tokrat imam zate en hiter recept za preprost, zdrav in hrustljav prigrizek. Lahko si ga pripraviš v naprej in ga zvečer pozobaš ob najljubši seriji. Ali pa ga s kakšno fino pomako postrežeš kot fingerfood ob sproščenem druženju s prijateljicami. Lahko ga dodaš tudi na kakšno kremno juhico, je tudi super. Ali pa si ga pripraviš kar tako, za popoldansko malico. Spodaj te čaka recept za enostavni zelenjavni čips, ki brez problema nadomesti svojo manj zdravo klasično verzijo iz trgovine.

Sezonska in sveža zelenjava = osnova za uspešen recept
Poletje je idealen čas za preizkušanje najrazličnejših receptov z zelenjavo. V tem letnem času se tako rada sprehodim čez tržnico in naberem izbor pisanih pridelkov, ki kar pokajo od vitaminov. Včasih najprej vidim kakšen kos in šele takrat dobim idejo, kaj bom z njim naredila.
Pečeno zelenjavo imam še raje kot kuhano in tako je nastala tudi ideja za zelenjavni čips, ki ga lahko spečemo kar v domači pečici. Vse, kar potrebujemo, so zelo tanke rezine katere koli gomoljne zelenjave. Ali pa čvrsti listi ohrovta, ki v pečici ne ovenijo, ampak se zgolj posušijo in postanejo hrustljavi.
Tri preproste sestavine in dva skrita aduta
Tokrat sem želela pripraviti pisani čips, zato sem izbrala tri vrste zelenjave različnih barv: rdečo peso, nadzemno kolerabo in kodrolistni ohrovt. Slednjega obožujem in ga veliko krat spečem tudi samega. Hitro je gotov, po dobrih 10 minutah v pečici postane krhko hrustljav in še noro zdrav je za povrh. Pa tudi rdeča pesa in koleraba sta polni vlaknin, vitaminov in mineralov, tako da win-win-win.

Skrita aduta, ki okus tega prigrizka dvigneta na malce višjo raven, sta sezam in zeliščna sol Barba. Gre za nejodirano in nerafinirano morsko sol z dodatkom mletih zelišč, ki smo jo lahko zasledili v prvi sezoni oddaje Štartaj Slovenija. V njej se prepletajo okusi in arome mediteranskih zelišč, kot so rožmarin, majaron, origano, bazilika, žajbelj, meta, zeleni poper, timijan, pehtran in peteršilj. Vsakič, ko odprem pokrovček, me kar odnese na morje in mediteransko obalo, tako lepo diši!

Zelenjavi sem na koncu dodala obe skriti sestavini in poskrbela, da je čips dobil poseben mediteranski okus. Njami! Pa poglejva, kako enostavno je.
ENOSTAVNI ZELENJAVNI ČIPS – RECEPT
Sestavine:
- 1 srednje veliki šop kodrolistnega ohrovta (cca. 10-15 listov)
- 2 rdeči pesi
- 1 nadzemna koleraba
- zeliščna sol Barba
- olivno olje (po možnosti v spreju)
- beli sezam
Postopek:
- Vklopiš pečico na 150 °C, ventilacijski program.
- Zelenjavo dobro opereš. Liste kodrolistnega ohrovta ločiš od stebel, slednja zavržeš. Liste sedaj natrgaš na manjše kose približno 5×5 cm in jih s papirnato brisačo dobro osušiš.
- Rdečo peso in kolerabo olupiš ter ju z ostrim nožem ali mandolino narežeš na tanke kolobarje (cca. 2 mm). Režeš počez, da se v kolobarjih lepo vidijo svetli krogci.
- Na pekač položiš peki papir, ki ga posprejaš z olivnim oljem. Če nimaš spreja, si lahko pomagaš s čopičem – pomembno je, da olja ni preveč.
- Na peki papir razporediš kolobarje rdeče pese in jih tudi po vrhu na rahlo posprejaš z olivnim oljem. Daš v pečico za 20 minut, malo bodo skočili skupaj. Nato prestaviš peki papir na rešetko, da se kolobarčki ohladijo. Posuješ z malo sezama in zeliščne soli.
- Vmes si že pripraviš naslednji pekač, tokrat nanj zložiš lističe kolerabe in ponoviš postopek. Tudi kolerabo pečeš 20 minut, nato dobi mesto na rešetki. Soliš in dodaš sezam.
- Nazadnje na peki papir predeneš še lističe kodrolistnega ohrovta. Tega najlažje naoljiš tako, da ga posprejaš, nato pa s prsti “vmasiraš” olje, da se enakomerno razporedi. Pečeš ga dobrih 10 do 15 minut, odvisno od pečice. Zadnjih nekaj minut ga pozorno spremljaj, ker lahko hitro postane črn in zažgan namesto temno zelen in hrustljav. Na koncu tudi te lističe posoliš in posuješ s sezamom.
Kako serviramo zelenjavni čips:
Vse tri komponente predeneš na lep servirni krožnik in jih s prsti narahlo premešaš. Lahko jih serviraš tudi porcijsko v manjše keramične skledice za sufle. Za zraven pripraviš kakšno svežo pomako in uživaš v “tunkanju” hrustljavih čipskov.

Kako ga hranimo:
Čips lahko v zaprti posodi hraniš vsaj še kakšna dva dni. Vmes se bo edino malce omehčal. Da mu povrneš hrustljavost, ga pred naslednjo uporabo še enkrat postavi v pečico za nekaj minutk.
Pisan zdravi prigrizek, ki bo navdušil tudi najmlajše
Bolj ko Oto raste, bolj razmišljam o tem, kako mu približati čim več sadja in zelenjave. Nekatero mara, drugo malo manj, ampak zaenkrat se mi zdi, da smo na dobri poti. Se mi pa zdi, da je tak vegi čips idealen prigrizek za malčke, kjer niti ne opazijo, da jejo nekaj zelo zdravega in bi se sicer nad enako zelenjavo v drugi obliki morda zmrdovali. V primeru, da ga pripravjaš za otroke, seveda ne pretiravati s soljo, količino raje razpolovi.
Če ti slučajno ostane kaj ohrovtovega čipsa, pa ga lahko uporabiš v tem slastnem receptu, ki bo kot nalašč za skorajšnje jesenske dni.
Pa dober tek! 😉
Opomba: objava je nastala v sodelovanju z blagovno znamko Štartaj Slovenija in podjetjem Spar Slovenija.